Ze względu na proces wysychania ścian w Państwa budynku administracja GTBS zaleca intensywne wietrzenie mieszkań i ustawianie mebli co najmniej kilka cm od ścian nośnych. Ponadto zalecamy nie malować i nie tapetować ścian przez okres co najmniej 1 roku (dot. mieszkań w budynkach nowo wybudowanych).
Informujemy, że w przypadku wykonania powyższych robót, lokator traci gwarancję na malowanie i tynki oraz ponosi odpowiedzialność za zawilgocenie mieszkania.
Ponadto informujemy, że na podstawie dotychczasowych doświadczeń w wielu mieszkaniach stwierdziliśmy wyłączanie ogrzewania mieszkań, zasłanianie kratek wentylacyjnych i zaklejanie nawietrzaków w oknach przez lokatorów w celu pseudo oszczędności, co prowadzi do zawilgocenia mieszkania.
Informujemy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zmianami) temperatura w pokojach mieszkalnych, przedpokojach, kuchniach powinna wynosić co najmniej 20 stopni C, a w łazienkach 24 stopnie C.
Dodatkowo zgodnie z normą nr PN-83/B-03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej” strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkania określony jest przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń. Strumienie dla poszczególnych pomieszczeń są niezależne od rodzaju zastosowanej wentylacji i powinny wynosić co najmniej:
- – dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię elektryczną:
– w mieszkaniu do 3 osób – 30 m3/h,
– w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób – 50 m3/h, - dla łazienki (z ustępem lub bez) – 50 m3/h,
- dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego – 15m3/h.
Normatywna ilość usuwanego strumienia objętości powietrza wentylowanego dla mieszkania zapewnia prawidłowe i komfortowe użytkowanie mieszkania.
Dopływ powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym w Państwa mieszkaniach został zapewniony przez okna ze skrzydłami uchylno-rozwiernymi, systemem rozszczelnienia okna, nawiewnikami zainstalowanymi w ościeżnicy okien zgodnym z atestem i aprobatą okien. Odpływ powietrza z pokojów mieszkalnych jest zapewniony przez szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą. Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych zapewniony jest przez szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą i otwory wywiewne w drzwiach. Odpływ powietrza z kuchni, łazienek oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych jest zapewniony przez otwory wywiewne, usytuowane w górnej części ściany i przyłączone do pionowych przewodów wentylacji.
W związku z powyższym jakiekolwiek ograniczenia obiegu świeżego powietrza w mieszkaniu np. poprzez zasłanianie kratek wentylacyjnych, zaklejanie nawietrzaków w oknach lub zmniejszanie prześwitu pod drzwiami wewnętrznymi w mieszkaniu jest niedopuszczalne.
Podstawowym warunkiem prawidłowego użytkowania mieszkań jest utrzymywanie wymaganych temperatur w mieszkaniu i nie dopuszczanie do sytuacji wyziębienia mieszkań, co zapewni odpowiedni komfort mieszkania i ekonomiczne wykorzystanie ogrzewania.
Administracja GTBS
życzy zadowolenia z użytkowania mieszkań