R E G U L A M I N
Wynajmu lokali użytkowych, powierzchni pod działalność sezonową oraz miejsc pod reklamy w Gdańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.,
przyjęty Uchwałą Zarządu Nr 4/VI/2023 z dnia 12.06.2023r.
zmieniony Uchwałą Zarządu Nr 3/I/2024 z dnia 19.01.2024 r.
§1
1. Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. (GTBS) może zawierać umowy najmu lokali użytkowych znajdujących się w zasobach GTBS.
2. GTBS może zawierać umowy najmu lokali użytkowych w przypadku, gdy prowadzona działalność nie spowoduje uciążliwości w korzystaniu z nieruchomości.
3. GTBS może wynajmować powierzchnie takie jak np. place, część parkingów itp. pod działalność sezonową (np. stragany, sprzedaż drzewek choinkowych itp.) w przypadku, gdy nie sprzeciwiają się temu odrębne przepisy prawa a prowadzona działalność nie spowoduje uciążliwości.
4. GTBS wynajmuje lokale użytkowe położone w swoich zasobach tzn:
a) budynkach mieszkalnych (lokale wbudowane w budynki posiadające odrębne wejścia zlokalizowane na zewnątrz budynku),
b) obiektach wolnostojących (pawilony handlowo usługowe),
c) obiektach położonych na terenie, którego właścicielem jest GTBS (baraki itp.).
§2
1. Najemcę lokali użytkowych określonych w §1 ust. 4 wyłania się w trybie przetargowym w oparciu o „Regulamin organizacji i przeprowadzania przetargów i licytacji na najem lokali użytkowych” stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu. Lokale użytkowe, które w przetargu nie znalazły najemców mogą być oddane w najem w drodze negocjacji warunków umowy najmu.
1a. Przepisów ust. 1 nie stosuje się w odniesieniu do wynajętych wcześniej lokali użytkowych, gdy Zarząd – na wniosek zainteresowanych – wyraził zgodę na przejście praw i obowiązków wynikających z zawartej umowy najmu na inną osobę.
1b. Przepisów ust. 1 nie stosuje się w odniesieniu do Gminy Miasta Gdańska, jednostek organizacyjnych powiązanych z Miastem Gdańsk, Spółek zależnych Miasta Gdańska oraz Fundacji, których Miasto Gdańsk jest fundatorem lub współfundatorem.
1c. Przepisów ust. 1 nie stosuje się w odniesieniu do wynajętych wcześniej lokali użytkowych, gdy Zarząd – na wniosek najemcy wynajętego wcześniej lokalu użytkowego wyraził zgodę na zwiększenie powierzchni najmu w związku ze zwalnianym innym lokalem użytkowym.
1d. Dopuszcza się niestosowanie przepisów ust.1 w odniesieniu do wynajętych wcześniej lokali użytkowych, gdy od zawarcia umowy najmu nie upłynęło sześć miesięcy i umowa uległa rozwiązania w tym okresie. GTBS może w takim przypadku wyłonić najemcę z pozostałych oferentów, którzy brali udział w postępowaniu przetargowym.
2. Najemcę określonego w §1 ust. 3 wyłania się bez stosowania procedury przetargowej na jego pisemny wniosek przeprowadzając negocjacje, których przedmiotem jest wysokość opłaty za wynajem danej powierzchni.
§3
1. Lokale użytkowe wynajmuje się na czas nieoznaczony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W jednostkowych przypadkach, na podstawie wcześniejszej decyzji Zarządu GTBS, dopuszcza się zawieranie umów najmu na czas oznaczony lub nieoznaczony z ustalonym przez strony okresem wypowiedzenia, jeśli z takim wnioskiem zwróci się zainteresowany i nie będzie to stało w sprzeczności z interesem GTBS.
2. Powierzchnie pod działalność sezonową wynajmuje się na czas oznaczony.
3. Wysokość minimalnych stawek czynszu najmu lokali użytkowych ustala się na podstawie analizy rynku lokali użytkowych w danej dzielnicy Miasta Gdańska.
4. Umowa najmu ulega rozwiązaniu bez okresu wypowiedzenia w następujących przypadkach:
a) lokal będzie wykorzystywany przez najemcę na inny cel niż określony w umowie,
b) zwłoka z zapłatą czynszu wyniesie co najmniej dwa okresy płatności,
c) stwierdzenia dewastacji lokalu,
d) podnajem lokalu bez zgody Zarządu GTBS.
5. Najemca lokalu nie może bez pisemnej zgody Zarządu GTBS podnajmować lokalu osobom trzecim.
6. Ze względu na przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń lub układ lokalu dopuszcza się stosowanie więcej niż jednej stawki czynszu.
7. Zgodę na przywrócenie stosunku najmu lokalu najemcy, z którym umowa została rozwiązana z powodu zaległości czynszowych, wyraża Zarząd GTBS.
§4
1. Umowa najmu oprócz odpowiednich zapisów ujętych w §3 powinna zawierać:
a) zobowiązanie najemcy do dokonywania tzw. bieżących remontów w wynajmowanym lokalu,
b) zapis o naliczaniu podatku VAT, zgodnie z obowiązującą ustawą,
c) zasady regulowania opłat za media (np. woda, energia elektryczna),
d) zapis o wymaganym zabezpieczeniu finansowym na poczet ewentualnych zaległości w uiszczaniu należności wynikających z tytułu umowy najmu, w wysokości minimum 3 miesięcznych czynszów,
e) ostrzeżenie o możliwości dochodzenia przez GTBS odszkodowania, stanowiącego różnicę pomiędzy umownym czynszem a ewentualną stawką czynszu, jaką GTBS mógłby uzyskać od innego najemcy, w przypadku korzystania z lokalu użytkowego bez tytułu prawnego,
f) określenie sposobu waloryzacji stawki czynszu,
g) prawa i obowiązki najemcy i GTBS dotyczące w szczególności:
− wykonywania przez najemcę w lokalu bieżących napraw: podłóg, drzwi, okien (łącznie z ich szkleniem), tynków (łącznie z ich malowaniem), urządzeń sanitarnych i innych urządzeń znajdujących się w lokalu,
− prawidłowej eksploatacji przez najemcę urządzeń i instalacji występujących w lokalu,
− wymiany i legalizacji urządzeń pomiarowych,
− utrzymania przez najemcę przedmiotu najmu we właściwym stanie sanitarnym, technicznym i estetycznym,
− zasady naprawy szkód spowodowanych próbami dewastacji oraz włamaniami do lokalu,
− wyposażenia pomieszczeń w odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy i gaśnice oraz ich konserwacji, legalizacji i wymiany.
2. Lokal zostaje przekazany najemcy protokolarnie i jest zdawany przez najemcę również na podstawie protokołu. Najemca ma obowiązek zdać lokal użytkowy w stanie niepogorszonym.
3. Dokonywanie wszelkich zmian budowlanych, technicznych, instalacyjnych itp. w lokalach bez zgody Zarządu GTBS jest zabronione.
4. Wszelkie zmiany i ulepszenia lokalu pozostają własnością GTBS bez odszkodowania.
§5
1. Zarząd GTBS może wydawać zgodę i wynajmować miejsca w swoich zasobach na umieszczenie nośników informacyjnych (szyldy, tablice itp.).
2. Miejsca na nośniki informacyjne wskazuje się na wniosek zainteresowanego bez stosowania procedury przetargowej. Nośniki informacyjne zainteresowany montuje na swój koszt i w własnym zakresie zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności z Uchwałą Rady Miasta Gdańska nr XLVIII/1465/18 z dnia 22.02.2018 r., zwaną dalej Uchwałą Krajobrazową Gdańska, w związku z Ustawą z dnia 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz.U. 2022 r. poz. 503 ze zm.) w miejscu uzgodnionym z GTBS.
3. GTBS nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju szkody wynikające z umieszczenia nośnika.
4. GTBS nie ponosi odpowiedzialności na treść umieszczaną na nośnikach. Treść ta nie może naruszać obowiązujących w Polsce przepisów prawa.
5. Szczegółowe warunki wynajmu miejsca na umieszczenie nośnika informacyjnego i reklamy określa umowa zawarta między Zarządem GTBS a najemcą.
§6
1. Traci moc Regulamin w sprawie wynajmu lokali użytkowych, powierzchni pod działalność sezonową oraz miejsc pod reklamy w Gdańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego Sp. z o.o przyjęty Uchwałą Zarządu Nr 1/V/2017 z dnia 9.05.2017r. zmieniony Uchwałą Zarządu nr 3/IV/2021 z dnia 28.04.2021 r.
2. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie po zatwierdzeniu przez Zarząd GTBS i opublikowaniu na stronie internetowej GTBS.
Załącznik nr 1 do Regulaminu Wynajmu lokali użytkowych, powierzchni pod działalność sezonową oraz miejsc pod reklamy w Gdańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
R E G U L A M I N
Organizacji i przeprowadzania przetargów i licytacji na najem lokali użytkowych
§1
1. Przetarg przeprowadza komisja przetargowa powoływana przez Zarząd GTBS Sp. z o.o., w składzie co najmniej 3 osobowym.
2. Informację o wszczęciu przetargu w formie ogłoszenia publikuje się na co najmniej jednym ogólnodostępnym portalu internetowym z branży obrotu nieruchomościami. Informację o wszczęciu przetargu umieszcza się również na tablicy ogłoszeń w siedzibie Spółki oraz na stronie internetowej GTBS.
3. W ogłoszeniu o przetargu opublikowanym na stronie internetowej Spółki i tablicy ogłoszeń należy podać:
a) nazwę i siedzibę ogłaszającego przetarg,
b) przedmiot przetargu,
c) kryterium oceny ofert,
d) termin i miejsce składania ofert,
e) termin i miejsce otwarcia ofert,
f) dane teleadresowe osoby wyznaczonej do udzielenia informacji o przedmiocie przetargu,
g) Informację, ze ogłaszający przetarg nie ponosi kosztów związanych z złożeniem oferty,
h) Informację, że ogłaszający przetarg może podjąć decyzję o unieważnieniu przetargu bez podania przyczyny.
4. Zarząd GTBS może podjąć decyzje o wyznaczeniu minimalnej ceny 1m2 wynajmowanej powierzchni lokalu użytkowego. W przypadku wyznaczenia ceny minimalnej informację taką należy umieścić w ogłoszeniu.
5. Zarząd GTBS może podjąć decyzję o wysokości wymaganego wadium. W przypadku wyznaczenia kwoty wadium w ogłoszeniu należy zamieścić: kwotę wadium, termin i miejsce jego złożenia.
6. Zarząd GTBS może podjąć decyzję o przekazywaniu osobom zainteresowanym udziałem w przetargu specyfikacji, dokumentacji, opisów, rysunków, wzoru składanej oferty, wzoru umowy najmu itp. Informację o miejscu odbierania materiałów przetargowych należy umieścić w ogłoszeniu.
7. Zarząd może podjąć decyzję o wyborze branży, która będzie preferowana w przypadku określonych lokali stanowiących przedmiot najmu.
§2
Przetarg jest ważny, jeżeli zostanie złożona choć jedna oferta. W przypadku wyznaczenia ceny minimalnej wynajmu choć jedna złożona oferta musi być równa lub wyższa od ceny minimalnej.
§3
1. Po otwarciu ofert prowadzący przetarg podaje do wiadomości:
a) nazwę i adres składającego ofertę,
b) cenę złożonej oferty.
c) inne informacje jeżeli mają wpływ na wybór najemcy.
Powyższe informacje prowadzący przetarg umieszcza na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej GTBS.
2. Przetarg zostaje rozstrzygnięty na korzyść uczestnika, który zaoferował najwyższą cenę lub najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów oceny z zastrzeżeniem ust.3.
3. Zarząd GTBS może podjąć decyzję, że po otwarciu ofert wezwie uczestników przetargu do podwyższenia ceny 1m2 wynajmowanej powierzchni użytkowej w formie licytacji.
4. W takim przypadku wywoławczą ceną minimalną jest najwyższa cena osiągnięta w przetargu.
5. Zaoferowana cena przestaje wiązać uczestnika licytacji, gdy inny uczestnik postąpił cenę wyższą.
6. Po ustaleniu postąpień prowadzący licytację udziela przybicia licytantowi, który zaoferował najwyższą cenę.
7. Z przeprowadzonego przetargu i licytacji komisja przetargowa sporządza protokół.
8. Zatwierdzony przez Zarząd GTBS protokół jest podstawą do zawarcia umowy najmu.
9. Wadium zostaje zwrócone wszystkim uczestnikom przetargu niezwłocznie po podpisaniu umowy najmu z wybranym oferentem, który wygrał przetarg lub licytację.
10. Wadium ulega przepadkowi, gdy oferent, który wygrał przetarg lub licytację uchyla się od podpisania umowy najmu w terminie 14 dni od momentu zawiadomienia o wyborze oferty.
11. W przypadku określonym w ust. 10 za najkorzystniejszą uważa się kolejną ofertę, z najwyższą cenę lub najkorzystniejszym bilansem ceny i innych kryteriów oceny.
12. Niniejszy regulamin nie dotyczy wynajmowania pomieszczeń garażowych.